A Maryland Egyetem Orvosi Központja szerint a szőlőmag kiváló forrása a linolsavnak, az E-vitaminnak, számos flavonoidnak és az úgynevezett olligomer proanthocyanidin komplexnek vagy más néven OPC-nek. A szőlőmagolaj kiegészítők kaphatóak folyadékok, tabletták vagy kapszulák formájában és ideális esetben 40-80 %-ban tartalmaznak OPC-t vagy legjobb esetben több, mint 95 %-ban. A Maryland Egyetem Orvosi Központja figyelmeztet, hogy ezek az étrend-kiegészítők nagyon ritka esetben kölcsönhatásba léphetnek más kiegészítőkkel, gyógyszerekkel és mellékhatásai is lehetnek. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a szőlőmag-kivonatokat körültekintően fogyasszuk és mindig kérjük ki orvosunk véleményét. A szőlőmag kiegészítők fogyasztása nem ajánlott terhesség vagy szoptatás alatt.
A krónikus vénás betegségek általában a láb vénáiban jelenik meg, mivel a vért nem képes a szervezet visszaszivattyúzni a szívbe - magyarázza a MedlinePlus. Jellemző tünetei a görcsös viszketés, a fájdalom, a sajgó érzés és elnehezülés a lábakban, valamint a duzzanat. Egy 2000-ben közzétett tanulmányban a kutatók megvizsgálták a vörös szőlő levelének kivonatát és annak hatását a krónikus vénás betegségben szenvedő betegek esetében. A betegek 12 héten keresztül 360 mg vagy 720 mg vörös szőlőlevés kivonatot szedtek. A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a kivonat csökkenti a lábszárban található ödémát és csökkentik a visszeres megbetegedések tüneteit.
A National Center for Supplements and Alternative Curing javasolja a szőlőmagkivonat fogyasztását a különböző szemproblémák, mint például a makula degeneráció és a cukorbetegség szövődményeként fellépő szemkárosodás kezelésére. Természetesen a szemproblémákkal küzd betegeknek is konzultálniuk kell az orvosukkal, mielőtt el kezdik fogyasztani ezeket a kiegészítőket.
A szőlőmag értékes flavonoid hatóanyagokat (proantocianidokat) tartalmaz.
Gazdag bioflavonoid antioxidáns-tartalommal rendelkező, növényi liszt. Felhasználhatjuk kenyérfélék, kelt és egyéb tészták készítéséhez.